Koliko vam se puta dogodilo da izlazite iz menzi na Savi (poglavito iz dvojke) i još niste ni izišli na svježi zrak, a već sa strane osjećate pogled i pitanje: ,,Imaš sitno?”. Neki prešute i krenu dalje, drugi kažu nemam ništa, treći pak daju po 10-15 lipa (ovisno koliko je kusura ostalo od tete iz menze). Pitate se zasigurno po koji put treba li njima zaista taj novac, a onda dobijete već drugo pitanje od njih: ,,A imaš cigaru?”. Odmah znate u kojem grmu leži zec. Opširnije…
Ipak, ono što još više zabrinjava jest da 38% naših stanara nema sitno, što je opasan podatak! Njih 43% ignorira upite doticnih ljudi ispred menzi dok ih je samo 18% spremno dati ponešto. Problem koji se ovdje javlja jest – Gdje je sitno? Uteklo? Tko zna. Istražili smo malo gdje bi naš sitni novac mogao nestati i došli smo do zaintrigrirajućih podataka! Prvi i osnovni razlog zbog kojeg nestaje sitni novac jesu menze! Da, da… Dobro ste culi. Svakodnevno kada plaćate racune vjerojatno želite potrošiti sve sitne kovanice i isprazniti i olakšati svoj novcanik ili džep (šta li već koristite). Upravo u trenutku kada predajemo sitni novac tetama dolazi do smanjenja njegovog broja u našem posjedu.
Drugi, ali ne manje važan razlog, povezan je s trgovinom koja se nalazi u krugu našeg doma. Kud ćeš dati 50 ili 100 kuna kad odmah znaš da ti nemaju vratiti. Nego opet ista procedura, traži žute, traži sive, manje, veće i skupi za plaćanje racuna. Automati koji nude razne prehrambene proizvode i napitke također gutaju naš sitni novac! Svaka jutarnja kava, svaka kava prije ucenja, svaka kava za vrijeme ucenja. I na kraju shvatite da nije do kave nego do vas i bacite knjigu sa strane. Upravo su tri navedena cimbenika glavni razlog zašto nestaje sitni novac. S toga drugi put prije nego što se želite riješiti vašeg sitnog novca, dobro razmislite jer ćete možda opet morati dati isti odgovor na pitanje:,, Imaš sitno?” – NE!