Membrain je koncept, odnosno ime samoodržive kuće koju će UNIZG tim sa Sveučilišta u Zagrebu izgraditi u sklopu Solar Decathlona – dvogodišnjeg međunarodnog natjecanja sveučilišta.
Od 28 lipnja do 14. srpnja sljedeće godine u Parizu će se održati Solar Decatlon Europe 2014., natjecanje studentskih timova svjetskih sveučilišta u izgradnji energetski samoodrživih montažnih kuća koje sve svoje potrebe za energijom zadovoljavaju iz obnovoljivih izvora energije, prvenstveno sunčeve. Na natjecanje u Parizu prijavila su se 44 sveučilišna tima iz 23 svjetske zemlje među kojima i tim zagrebačkog sveučilišta.
Projekt 60 studenata
Voditelj studentskog projektnog tima Hrvoje Nikola Vučemilo, student zagrebačkog FER-a sinjskog podrijetla, prikazao je na Festivalu znanosti Sinj projekt energetski samoodržive kuće koju će graditi u Parizu. Po povratku, Membrain kuća će biti podignuta kao prvi izrađeni objekt Kampusa na Borongaju.
– Ima nas više od 60 studenata s 8 različitih fakulteta. S nama je i 20-ak mentora, profesora. Pripremamo projekt koji smo nazvali ,,Koncept Membrain” i s kojim ćemo se predstaviti u Parizu. Radi se o kući koja će u cijelosti imati autonomne izvore energije iz obnovljivih izvora, ponajprije sunca – kazao je Vučemilo za Slobodnu Dalmaciju, dodatno pojašnjavajući o kakvoj se, zapravo, kući radi.
– Nosiva konstrukcija kuće je od drvenih stupova i ploča. Toplinsku izilaciju kuće ostvarili smo na dva načina: na južni, istočni i zapadni zid postavili smo dvostruku staklenu stijenku od vakuumskog stakla. Ono je odličan izolator kroz koji se ne gubi toplina, a solarni dobici kroz njih zimi smanjuju potrebu za aktivnim grijanjem. Osim toga, u tom, kako kažete, stakleniku možemo uzgajati biljke za prehranu. Krov ovisno o insolaciji mijenja geometriju i kut nagiba fotonaponskih panela i podešava se za optimalno skupljanje električne energije i istovremeno štiti kuću od prekomjernog osunčavanja ljeti. Zimi kada je sunce nisko, krov se nabora povećavajući nagib fotonaponskih panela proizvodi više energije i istovremeno propušta više sunčeve energije u unutrašnjost kuće.
Organizator Decathlona u Parizu je osigurao 100 000 eura u novcu i materijalu za prvoplasiranog.
Solar Decathlon Europe je međunarodno dvogodišnje natjecanje koje potiče sveučilišne timove da projektiraju, izgrade i upravljaju samoodrživom montažnom kućom, koja svoje potrebe za energijom zadovoljava iz obnovljivih izvora energije, prvenstveno Sunca.
Vrhunac natjecanja je dvotjedno izlaganje svih objekata te njihovo ocjenjivanje u deset kategorija. Kategorije ocjenjivanja su: arhitektonska izvedba, konstrukcije, energetska učinkovitost, ravnoteža proizvodnje i potrošnje električne energije, ugodnost stanovanja, funkcionalnost, industrijalizacija, inovativnost, održivost te društvena prihvatljivost.
Pobjednik je onaj tim koji najbolje ukomponira novčanu dostupnost, izvrsnost dizajna te privlačnost s optimalnom proizvodnjom energije te maksimalnom efikasnošću.
Natjecanje je prvotno započelo u SAD-u 2002. godine, a pet godina nakon toga i Europljani prepoznaju njegovu vrijednost te organiziraju europsku verziju natjecanja. Natjecanje se održava svake dvije godine i bilježi sve veću posjećenost te pozornost javnosti, što potvrđuje brojka posjetitelja u 2012. godini – oko 250 000.
Osnovni ciljevi Solar Decathlona su:
• Povećati broj istraživanja i pokusa na području obnovljive energije
• Prezentirati javnosti „kuću budućnosti“