Studentski centar u Zagrebu Vas poziva na koncert Ansambla narodnih plesova i pjesama Hrvatske LADO na kojem će se predstaviti bogatstvo zaštićene hrvatske nematerijalne baštine na UNESCO-vim listama i otkriti zašto je Hrvatska prva u Europi i četvrta u svijetu po broju zaštićenih nematerijalnih dobara! Dođite sutra, 21 studenog u Kino SC. Početak je u 20 sati.
Ulaznice su po 30 kuna, kupite ih na blagajni Kina SC od 15 do 20 sati.
Ansambl se sastoji od 37. vrhunskih plesača i 15 izvrsnih glazbenikakoji sviraju pedesetak tradicijskih i klasičnih instrumenata. U svom dosadašnjem radu ansambl Lado okupio je brojne najpoznatije hrvatske etnokoreologe i koreografe, glazbene aranžere, etnoglazbenike i folkloriste, ali također i skladatelje i dirigente nadahnute pučkim glazbenim stvaralaštvom.
Na ovogodišnjem svečanom rođendanskom koncertu, Ansambl LADOpredstavlja program sastavljen u svrhu predstavljanja bogate hrvatske nematerijalne kulturne baštine s popisa UNESCO-a i liste zaštićenih nematerijalnih dobara Ministarstva kulture Republike Hrvatske (MKRH). Šira javnost nije dovoljno upućena da je po broju upisanih nematerijalnih dobara na Reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine UNESCO-a, Hrvatska četvrta u svijetu, a u Europi zauzima prvo mjesto.
Na listi UNESCO-a do sada su uvršteni: čipkarstvo u Hrvatskoj (Pag, Lepoglava, Hvar), dvoglasje tijesnih intervala Istre i Hrvatskog Primorja, godišnji proljetni ophod Kraljica ili Ljelja iz Gorjana, godišnji pokladni ophod Zvončari s područja Kastavštine, procesija Za Križen na otoku Hvaru, umijeće izrade drvenih tradicijskih dječjih igračaka s područja Hrvatskog Zagorja, Sinjska Alka – viteški turnir u Sinju, medičarski obrt na području sjeverozapadne Hrvatske, Bećarac – vokalno-instrumentalni napjev s područja Slavonije, Baranje i Srijema, nijemo kolo s područja Dalmatinske Zagore i klapsko pjevanje.
Do kraja godine na UNESCO-voj listi naći će se i korčulanska viteška igra Moreška. Na UNESCO-vom popisu nematerijalnih dobara kojima je potrebna hitna zaštita uvršten je glazbeni izričaj ojkanje. U registru Ministarstva kulture Republike Hrvatske zapisano je i zaštićeno150 hrvatskih nematerijalnih dobara.
www.esava.info